pondělí 16. ledna 2012

William Optics FLT132 and TMB Designed 68 Field Flattener & LPR vs UHC

Ještě nemám definitivně vyřešenu otázku rovnače (lépe rovnače/reduktoru idálně 0,75x) pro FLT132 a tak jsem rád využil nabídku svého kamaráda a k otestování si zapůjčil "high end" rovnač určený přímo pro tento dalekohled údajně navržený TMB:
TMB field flattener for WO FLT110 and 132
Naštěstí 3,5" okulárový výtah FeaterTouch disponuje tím správným závitem a tak jsem se tentokrát obešel bez jinak nezbytné návštěvy u soustružníka s žádostí o další adaptér...

Pak už nezbylo než číhat na vhodnou příležitost a dostatečnou díru v oblačnosti, což se na přelomu roku malinko protáhlo a první příležitost se naskytla až včera. 

Kameru jsem použil QHY8L a SZ potlačoval nejdříve pomocí HUTECH LPR a později silnějšího ASTRONOMIK UHC fitru. Za objekt jsem si naivně zvolil B33 a Plamínek, který ještě uspokojivě vyfocený nemám. Jaké však bylo mé zděšení, když jsem uviděl tu nádheru, kterou vykouzlila jasná hvězda Alniak v záběru:

WO FLT132, TMB FF 68mm, QHY8L, 15x600s, LPR filter
Z počtu a velikosti kruhů vyvozuji, že zdrojem je právě tento rovnač... :(

Doplnění:

Protože jsem po východu Měsíce vyměnit filtr Hutech LPR za "ostřejší" Astronomik UHC je možno stručně srovnat barevné podání těchto filtrů. Oba snímky jsou 1x600s v rozmezí cca 20minut, za které Měsíc povylezl a Orion pozapadl a tak poškodil záběr s UHC. Na druhou stranu UHC snímek byl "čerstvě" zaostřen oproti tomu s LPR, který byl devátý v sérii a již trochu rozostřen dilataci tubusu...
1x600s Hutech LPR 
1x600s Astronomik UHC
Když ponecháme stranou, alespoň pro mne, překvapivě velkou změnu v barevném podání, je zajímavé, že se "koláče" okolo Alniaku o trochu posunuly. Protože jedinou změnou v optické konfiguraci byla výměna filtru v podomácku vyrobeném "šuplíčku", který byl navic malinko jiný pro oba fitry, zdá se že reflexy nemusí být vinen pouze rovnač, ale že nějakou roli (ne-li rozhodující) mají také použité filtry...

A že by teoreticky vícenasobné kruhy mohly vznikat vicenásobnými odrazy mezi čelním sklem CCD kamery a filtrem.

Pokračování příště (zkusím cvaknout nějakou jasnou hvězdu, stejnou konfigurací s a bez filtru).

neděle 1. ledna 2012

Stavíme Astrograf Newton 254mm III.

Tak jsem předposlední večer loňského roku, po cestě z místní hospůdky, našel na chvíli díru v oblačnosti a stihnul provést pár prvních testíků zatím ještě pořád továrního GSOčka.

Obloha byla ve městě mizerná, montáž nedobře ustavena, ale pro jeden 15s snímek bez komakorektoru a jeden malinko delší s ASA 3" 0.95x komakorektorem to stačilo.

1. Kolimace laserovym kolimátorem Hutech 2" s krížkem byla hotova za 3 minuty (měkký plechovy pavouk neumožňoval nějakou hodinřskou přesnost). A to jsem to dělal poprvé v životě...

2. Rozostřený snímek Plejád ukazoval, že v kolimaci ještě bude rezerva. Ale všechny kometky na záběru bez komakorektoru směrovaly relativně doprostřed zorného pole:

GSO 10" F4,  no correction, FF DSLR 100% crop (1500x1000)

3. Podle měření vzdálenosti Alcyone a Merope v Plejádách na snimku je dalekohled o trochu kratší a světelnější než uváděných 1016mm (vypočetl jsem f=1005mm a světelnost je tudiz F=3,96).

4. Obrázek s pomocí ASA komakorektoru je 0.954x menší než bez něj (F=3,77, f=954mm). Přestože byly zmíněné rezervy v kolimaci i zaostření, se zdá, že menší hvězdy ASA korektor opravdu solidně zakulatí v celém poli FF zrcadlovky. U větších hvězd to asi bude také dobré, ale teprve až se pořeší zdvojené kříže od pavouka a případné difrakční jevy od pacek držáku primáru.

GSO 10" + 3" ASA Comacorrector 0.95x on FF DSLR, 100% crop (1500x1000px)

PS: Obrázky jsou v rozlišení 1500x1000px (doporučuji otevřít v novém panelu/okně) 100% výřezy z centra záběru a příslušných rohů FF snímače.


Pokračování příště...