Problém je, když má být cesta jen nalehko, ať už kvůli tomu, že se letí letadlem, a nebo když je primární cíl cesty jiný a je třeba šetřit úložným prostorem. K pěším výletům jsem se ještě nedostal, ale kdo ví...
A tak mne nenechalo chladným když se v www.teleskop-austria.at začal obejvovat nový výrobek, který jakoby se přesně trefoval do mého očekávání:
SW Star Adventurer (dále SA)
Original Star Adventurer picture with description |
Po zkušenostech s ATM výrobou polárních kolébek a jiných udělátek pro Astrotrac (se kterým jsem úspěšně procestoval Chile v roce 2010) jsem tentokrát pořídil SA za 358 EURv téměř maximální výbavě (tj. včetně polární wedge, a deklinační jednotky s jemným pohybem). Jediné co jsem nepořídil je volitelná tyč s protizávažím, kterou jsem úspěšně nahradil delším vratovým šroubem se závitem M8. Jako základna mi pro něj slouží kvalitní karbonový stativ Gitzo. S fotografickými objektivy hlavním Zeiss135/2 s kamerou QHY9 a pointační Sigmou 150/2,8 a Lacertou na kulové hlavě pak celá sestava vypadá takhle:
My Star Adventurer on Gitzo tripod with two photo lenses and Lacerta Autoguider |
Již na první pohled na mne SA udělal lepší dojem než ve stejné cenové kategorii se pohybující "Trackery" které jsem měl možnost vidět (Vixen Polarie, SkyTracker, NanoTracker). Jedná se spíše of RA jednotku montáže třídy EQ4-EQ5, doplněnou o několik chytrých udělátek. Tím je pak porovnatelný spíše s montážemi typy Vixen Photo Guider, Kenko Sky Memo a podobnými. Ale při zachování malé hmotnosti a velikosti.
Oproti mému osvědčenému Astrotracu jsem očekával nižší hmotnost, větší periodickou chybu, ale hlavně provoz bez limitu 2hodin...což je největším limitem AT.
Na první nezávislé webové recenzi je SA dokonce přirovnáván k MACH1, ale to musel být asi dobrej matroš co autor hulil... kupodivu SA byl sezdán horším ;)
Tak pojďme k výsledkům
První noc jsem použil jako fotogrfický objektiv Kowa s reduktorem na 350mm F4. Jako pointer jsem použil Sigmu 150/2.8. Protože je oblíbená kamera Atik460 právě v opravě, použil jsem starší QHY9 s čipem Kodak 8300 a velikostí pixelu 5.4um. 350mm na 5.4 pixel jsem si určil jako maximum se kterým by měl problém i Astrotrac (byť jsem jej v Chile použil i s dalekohledem f=500mm, ale to se jednalo o focení DSLR s bayerovou maskou). Sigmu jsem provizorně uchytil tak že sledovala rovník.
Po pár úvodních pokusech se ukázalo 90s expozice s pointací jako poměrně použitelné. Bez pointace to ovšem nebylo nic moc:
Comparison Unguided and Guided SA expositions on SA with 350mm lens on CCD with 5.4um/pixel |
Druhou noc jsem na SA postavil špičkový objektiv Carl Zeiss 135/2 se stejnou kamerou, ale tentokrát jsem pointační Sigmu 150 dal na fotografickou kulovou hlavu, aby mohl pointer mířit do stejné oblasti nebe jako hlavní objektiv.
Tentokrát i nepointované expozice do 120s byly většinově použitelné a odpad byl cca 25-30%. S pointací se pak podařila jedna série snímků 240s kde byl odpad také pod jednu třetinu:
Unguided series of expositions 10, 60, 120 and 240s using Zeiss 135/2 on Star Adventurer |
Tyto výsledky mne povzbudily a tak jsem použil Ha Filtr a zkusil objekt který krásně vyplnil (po menším cropu) zorné pole sestavy abych z té noci měl alespoň jeden "plnohodnotný" snímek:
Cygnus Veil nebula in Ha 7nm, Zeiss 135/2 at 2, QHY9 on Star Adventurer 16x120s + 8x240s expositions. |
Celkově hodnotím SA velmi vysoko a zřejmě nahradí Astrotrac při výletech na lehko...