čtvrtek 15. září 2011

Astrofoto test Canon SW ED 800/600mm a rovnače #2

Tak po návratu ze služební cesty a za svitu Měsíce zase stahuji střechu ze své zahradní pozorovatelny a pokračuji v hledání vhodného rovnače pole pro Sky Watcher ED refraktor 80/600mm. O proti poslednímu testíku ještě natahuji saturaci výsledného snímku (v PS šoupatko na +60) tak aby lépe vynikla případná barevná vada.

Pro porovnání podmínek přefocuji znovu snímek vítěze posledního testu - rovnače/reduktoru Vixen 0.67x (zkouším zda posunutím fotoaparátu o pár mm dále od rovnače nedojde v rohu ke zakulacení hvězd - ale v zásadě nedojde):


Přidávám konečně originální rovnač od SkyWatcheru 1x (pouze rovnač, bez - alespoň pro mne - žádoucího efektu reduktoru ohniska):



A jako poslední rovnač se představuje univerzání 2" rovnač pro ED refraktory od Teleskop Service (také zachovávající ohnisko a světelnost):



Jako třešničku na dortu sundám Sky Watcher z montáže a vyzkouším svůj hlavní fotografický refraktor William Optics ED 98/619mm s rovnačem-reduktorem stejné značky (typ IV redukující 0.8x):



Jako obvykle konečný závěr si udělá každý čtenář sám. Já jen podotknu, že budu mít asi brzy na prodej rovnače od Teleskop Service a TeleVue. A že si asi svůj triplet FLT98 asi budu více vážit...  

English Summary: 
The test of the flat field correctors (and reducers) for the Sky Watcher 80/600mm continue. 

Now the saturation was increased in order to emphasize the potential color fringing.
  - The best performance was delivered unsupriseingly by the corrector designed for this refractor from Sky Watcher. 
  - Wixen 0.67x making the star pictures in edges X looking is still good performer (assuming the Full Frame camera and interesting reduction of the focal lenght).
  - Teleskop Service 2" corrector isn't performing good enough. 
  - The Williams Optics bundle of triplet FLT98/619mm with FlatField Corrector and Reducer 0.8x (type IV) is clearly outperforming any combination of the correctors with SW ED 80/600...

neděle 11. září 2011

Astrofoto test SW ED 80/600mm dva rovnače

Tak byla zase jedna sobotní noc ovětlená Měsícem s přecházející vysokou oblačností. Prostě ideální noc na testování techniky.

Včera jsem proti sobě postavil jeden dalekohled (klasika Sky Watcher  ED dublet 80/600mm) se dvěma rovnači ze své sbírky a zase plnoformátovou zrcadlovku Canon 5DmkII.

První šel do boje poměrně hodně redukující Vixen 0.67x se kterým se SW stává příjemně světelným strojem 80/400 (reálné ohnisko bylo o 3% delší než u dříve testovaného objektivu Canon 400/5.6L):


Druhým dnešním soupeřem byl reduktor-rovnač ze stáje TeleVue TV-2008, určený pro dalekohledy s ohnisky do 500mm s redukčním poměrem 0.8x:


Výsledky nejsou příliš překvapivé, ani jeden z rovnačů přímo určen pro tento refraktor a také ani jeden nevyrovná pole ideálně. Za malé překvapení osobně považuji vítězství více redukujícího Vixenu, který měl kresbu v rozích přeci jen vyrovnanější (navíc citelně menší vynětací).

Pro příští kolo mám ještě v rezervě originální neredukující rovnač od Sky Watcheru a jeho též neredukující variantu od Teleskop Service. Tak uvidíme zda odměnou za nižší světelnost a užší zorné pole nebude lépe korikovaná kresba v rozích.

Pro srovnání ještě přídávám dřívější snímek z Canonu 400/5.6L :

Vyrovnanou kresbou teleobjektiv jednoznačně vítězí, hvězdy jsou kulatější, ale také podstatně větší (zejména ty jasnější jako Deneb v centru zaběru). Obecně se mi ale zatím obraz hvězd z tohoto objektivu na proexponovaných snímcích DSO s pomocí CCD kamery moc nelíbí. Což jen relativizuje hodnotu aktualních testů :)

Summary: Today's test is comparing the performnce of the two Flat Field Correctors Reducers with etalon of the begginner's astrophotography refractor Sky Watcher ED 80/600. Two contenders were Vixen 0.67x and TeleVue TV-2008. Both have serious reserves in the corners, but the winner is Vixen (better stars in corners, less vignetation).

středa 7. září 2011

Klenot podzimní oblohy - Velká galaxie v Andromedě

Tak jako se vizuální kolegové, ti co na oblohu na rozdil od nás fotičů koukají vlastníma očima, kochají  stejnými objekty noční oblohy, cvičí si své oko a pozorují nové a nové detaily ve stejném zorném poli  i já se rád vracím k notoricky známým objektům s cílem vyfotit je lépe a lépe...

Tentokráte jsem se zaměřil na "vděčný začátečnický" objekt - naši sesterskou galaxii M31 v Andromedě vzdálenou pouhé 2 miliony světelných let. Ve skutečnosti jsou to tři velmi blízké a vzájemně interagujíci galaxie M31, M32 a M110.

Díky dynamice CCD kamery se i na maloměstské obloze podařilo zachytit poměrně zajímavé detaily prachových útvarů ovíjejících jasná jádra galaxii...

Tak se pokochejte se mnou (otevřít obrázek v novém okně jej zobrazí v rozlišení 1200x800px):


Při složení s o několik nocí starším snímkem z menšího dalekohledu pak vynikne celkový tvar této nádherné galaxie:


Snimky byly pořízeny v zahradní pozorovatelně na Mělníku a na blízké Vrátenské hoře kamerami QHY8L a QHY9 v průběhu prvního zářijového týdne dalekohledy SW Maksutov Newton 190/1000mm a Refraktorem W.O. FLT 98/619.

English summary:
Each September, when the weather allows it, I'm trying to snap the one of the most photogenic and most photogrphed object of the nothern hemisphere - Big Galaxy M31 in Andromeda. Thanks new low end CCD color camera QHY8L and relatively "big" telescope SkyWatcher MN 190/1000mm it is the first time I was able to see the dark clouds in the bright centers of both galaxies.