čtvrtek 28. července 2011

Otcové, děti, nulakřížky a fantasmagoriony


Nevíte někdo náhodou kolik je nulakřížek z 1? Ze dvou, ze tří, pěti, osmi, miliónu, kytičkylionu a fantasmagorionu?

Dnes jsem musel své matematické znalosti poopravit a rozšířit. Doteď mne po nocích strašívala pouze Dirichletova funkce, jejíž škodolibá aplikace zkoušejícím na mnou chatrně vystavěný matematický důkaz se stala stopkou v mé snaze získat vyšší matematické vzdělání. A teď tohle, nulakřížek. Doposud neznámá matematická operace číhala zákeřně schována mezi tlačítky levné vědecké kalkulačky na svoji příležitost. Než byla právě dnes objevena...

Chová se naprosto nevypočitatelně. Z jedné je nula, pro dvojku není definován pro trojku je jedna, pro pětku dva, pro sedmičku tří, pro fantasmagorion je to kytičkylion... přesně podle fantazie našeho Honzíka...

A to jsem si myslel - naiva -, že jsem jako otec dobře připraven na všechna ta čtyřletá "Tatínku proč..."!

pátek 22. července 2011

Astrofoto test Canon 400/5.6L vs. Megrez 72FD s rovnačem

Tak zde máme poslední výsledek minulé sobotní noci. Tentokrát se proti sobě postavil zástupce třídy malých ED dalekohledů proti značkovému teleobjektivu. William Optics Megrez FD72/430mm s rovnačem a reduktorem W.O. type IV 0.8x proti Canon 400/5.6L.



Je vidět, že dalekohled uź ve FF rozích na objektiv dost ztrácí. Při méně než poloviční ceně a pro astronomii univerzálnějším použití (na vizuální pokoukání) je to pořád celkem zajímavý kousek techniky.

SUMMARY: Astrophoto test comparison Canon 400/5.6L vs. Megrez72 on the Deneb starfield on the Full Frame DSLR.  

čtvrtek 21. července 2011

Porovnání verzí IS a starší (non IS) Canon 300/4

Různé internetové zdroje uvádějí vzájemně si odporující porovnání starší (nonIS) a novější verze objektivu Canon 300/4 (někdo tvrdí že starší verze je lepší, většina právě naopak). Nezbylo tedy než si IS verzi zapůjčit a porovnat kresbu obou verzí v přímém srovnání na stejném hvězdném poli:


Oba snímky jsou samozřejmě zpracovány shodně a expozice pole s Denebem uprostřed byla snímána na "plnou díru" tj F=1:4

SUMMARY: Astrophoto test comparison Canon 300/4.0L IS vs. non IS versions.

středa 20. července 2011

Astrofoto test Canon 200/2.8L II

Tak dnešní díl minisérie se věnuji velmi dobře hodnocenému a pro astrofotografii často používanému objektivu Canon EOS 200mm/2.8 L II. 
Pořídil jsem jej z druhé ruky a částečně varován, že nemusí jít o nejlepší kopii s vyrovnanou kvalitou zobrazení v celé ploše. Navíc prodávající byl známý a také astrofotograf amatér, tak mi umožnil otestování objektivu na hvězdách ještě před koupí. 
Proti mé předchozí dvoustovce Canon L první verze to byl citelný pokrok, ale bohužel právě pouze ve dvou třetinách  full frame pole. S ohledem na vlastnictví vynikající kopie Sigmy 150mm, jsem Canon 200 používal na astrofoto jen zcela vyjímečně. Z dnešního testu se ukzuje, že zřejmě oprávněně. 

Citelná je zejména koma v levé části snímku, která je extremní zejména v rohu na plnou díru. Bohužel se přicloněním na F=4 tato aberace nijak výrazně nezredukuje (ve skutečnosti se jedná o pravou stranu snímku, neboť testování Canon 200 bylo děláno již po median flipu a tak jsem jej kvůli srovnatelné kompozici o 180st otočil).

neděle 17. července 2011

Astrofoto test Sigma 150/2.8 Macro

Tak jsem přece jen stihl zpracovat alespoň pár snímků z testu. Všechny jsou z plného rozlišení 5000cosi X 3000cosi zmenšeny na rozměr 1200x800px a malinko ztmaveny. Potom byly vkopírovány příslušné výřezy ve 100% rozlišení bez jakýchkoliv úprav.

Pro prohlédnutí v plném rozlišení 1200x800 nutno otevřít obrázek v novém okně/záložce prohlížeče (nebo stačí na něj jen "kliknout").

Začneme mojí oblíbenou Sigmou 150mm/2.8 Macro.
Nejprve "na plnou díru" při cloně 2.8:

Podruhé při cloně 4, kdy je již obraz prakticky bez vady:



A nakonec spolu s neznačkovým, 2x zvětšujícím telekonvertorem (ohnisko sice 300mm ale obrazy hvězd dost poškozené jakousi komou):

To be continued...

Testování objektivů vhodných pro amatérskou astrofotografii

Tak první příspěvek bude na mé oblíbené téma amatérské astrofotografie. Protože prakticky celou noc svítil Měsíc těsně po úplňku a navíc přecházela vysoká oblačnost, využil jsem ji k testování fotografických objektivů.



Podle ohniska: 
Samyang 14mm/2.8 @2.8
Sigma 150mm/2.8 Macro @2.8 a @4.0
Sigma 150mm/2.8 Macro + 2xteleconvertor, 300/5.6
Canon 200mm/2.8L @2.8 a @4.0
Canon 300mm/4.0L @4.0
Canon 300mm/4.0L IS @4.0
Canon 400mm/5.6L @5.6
Megrez 72/420mm + W.O. RR type IV 0.8x (není na snímku).


Vše jsem fotil do RAW neupraveného Canonu 5DmkII (minutové expozice, ISO800, bez pointace na slušně ustavené CG5-ADV). Většinou byl vybrán nejlepší z 2-4 snímků. Dával jsem maximální pozor na co nejlepší zaostření (pomocí live view a bahtinovy masky).

Bohužel bude nějaké rozumné zpracovaní do srovnatelně obrázkové podoby trvat hodně dlouho. Takže prozatím jen "předběžné" slovní výsledky:

1. Canon 400/5.6L je z testovaných objektivů nejlepší (částečně z logiky delšího ohniska a menší světelnosti). Což je výborná zpráva, neboť jsem jej nedávno vyměnil za jiný pro astro méně vhodný objektiv.

2. Na hvězdách kreslí obě verze Canon 300/4 prakticky totožně - novější (zapůjčená) IS verze neni ani zlepšením ani zhoršením starší (moje) neIS verze. Myslel jsem na případný upgrade, ale to se zdá, nemá pro astrofoto žádný smysl.

2. Canon 200/2,8 kreslí ve středu pole lépe než Sigma150/2.8, ale můj konkreétní kus má ujetou jednu stranu (od clony 4 to IMHO vyhoví na APS).

3. Sigma je konzistentní v celé ploše a pri přiclonení na 4.0 má mnohem "hezčí" difrakční obrazec než Canon 200 od vícelamelové clony.

4. Použití neznačkového 2x telekonvertoru zhoršilo kresbu (zejména zaneslo podivnou komu a zvedlo barevnou vadu) Sigmy 150mm více než kdybych si obraz ze Sigmy 2x zvětšil v postprocesu softwarově.

5. Malý dalekohled Megrez FD 72/420mm s rovnačem W.O. typ IV 0.8x, nevykreslí moc dobře celý Full frame snímač, ale na APS je kresbou někde mezi Canon 300/4 a 400/5.6 - trochu lepší ve středu, malinko horší v rohu APS.

6. Samyang 14mm je zde mimo přímé srovnávání jen kvuli Kamarádovi, který mne o to požádal (samozřejmě také nejvíce trpěl včerejší mizernou oblohou). Ale jinak je to pro přehlídky oblohy, chytání meteorů, výborný objektiv prakticky bez barevné vady (FF rohy už trochu letí a má velkou vinětaci).

Samozřejmě vš
echny výše uvedené soudy jsou ryze subjektivní a vycházejí pouze z kusů, které mám aktuálně k dispozici (většinou své, některé zapůjčené). Účelem testu bylo zhodnotit, které objektivy si ponechat a které případně nabídnout k prodeji (neboť se mi sbírka už rozrostla tak, že nestíhám všechny objektivy rozumně používat). 

sobota 16. července 2011

Nula dies sine linea.

Ani den bez čárky, to by mohlo být výstižné heslo bloggerů, grafomanů 21 století. Ani nevím, proč mám potřebu naskakovat do tohohle rozjetého vlaku, ale zkusím to. Třeba se mi uleví, i když vlastně ani není od čeho, neb mne nic netíží.